Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kyrgyzstan and the Russian Resurgence

Komentari (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 20 april 2010 14:53
Sinisa Stefanovic
We also had kind of colored revolution here around ... or I'm wrong?
Preporuke:
0
0
2 utorak, 20 april 2010 16:48
Otto von Bismarck
Oh, yeah...:)
Preporuke:
0
0
3 utorak, 20 april 2010 17:10
Sokenekos
Uzevši ovu analizu kao tačnu, nije ni čudo što je Putin nazvao raspad SSSR "najvećom geostrateškom katastrofom 20og veka." Eh sad mi nije jasno ko je bio taj što je crtao granice unutar samog saveza? Time je Rusija izgubila Krim, severni deo Kazahstana, ove dve oblasti unutar Gruzije, i verovatno ih je još, a preko 25 miliona Rusa je ostalo van granica matične države. Previše me to podseća na našu sudbinu unutar YU, pa se pitam da li je i kod njih bio na snazi princip: slaba Rusija jak SSSR? Kako god, raduje konsolidacija ruskog uticaja na ovim strateškim pravcima formirajući ravnotežu u međunarodnim odnosima koja nam samo može biti od koristi. Jeste da iz početka rade isti posao, ali verovatno ne planiraju nikakve Borise na čelu države u budućnosti.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 20 april 2010 17:20
Nina
Sinisa,

One of the first "colored" revolutions were in Serbia. "Otpor" was organized and funded by the U.S. State Department through several different organizations including NED (National Endowment for Democracy). "Otpor" was trained in Budapest, all slogans, the "fist", flayers, programs how to attract young people, how to organize protests, and how to "peacefully overthrow Serbian government" were neatly prepared for them, based on the experiences in Latin America. Later, the prominent members of "Otpor" traveled to Georgia and Ukraine to train similar organizations there.
Preporuke:
0
0
5 utorak, 20 april 2010 20:52
Milorad
Od velike šahovske ploče do revolucije lala. Sve je to lepo i fino samo su neki izgleda zaboravili da se u tom delu sveta koji ih toliko svrbi mnogo više igra bakgamon nego li šah. Oni koji znaju šah i bakgamon znaju kolike su i kakve razlike. Pomalo čudi ta konstantna težnja i čežnja za centralnom Azijom. Rusima se prebacuje da je Kirgizija 600 milja daleko od ruske granice i 1900 milja od Moske. A koliko je Biškek daleko od Vašingtona? Nije ni nimalo jasna ta želja za američkom konfrotacijom sa rusima. Spoljno politički rezultati sadašnje američke administracije u svetu su više nego skromni. Iz usta američkog ministra odbrane Gejtsa čuli smo da Amerika nema strategiju za Iran i njihov razvoj nukleranog naoružanja. Strategija ne postoji ni kada je u pitanju Avganistan. Strategija za Avganistan bazira se na jednom skupu lepih želja i donekle ispravnih zaključaka vojnih komandanata koji su ipak pravljeni na pogrešnim premisama i zato osuđeni na propast. Tužno je kada jedan predsednik sile kakava je Amerika čeka vojnog komandanta u ovom slučaju generala MkKristala da mu da ili podari nekakvu magičnu strategiju za nekkavu pobedu u Avganistanu. Američka vojna baza u Manasu je bitna za transport trupa i džebane u Avganistan.Rusi su džentlmenski ostavili amerikancima prolaz do sredine naredne godine. Mogli su da ponište ugovor koji su amerikanci imali sa Bakijevim i da ih u roku mesec dana najure iz Kirgizije. To nije urađeno. A posle juna 2011 amerikancima ta baza više neće ni trebati. Jer njihova strategija u Avganistanu lomi se u narednih šest meseci. Kako stvari sada stoje postignuti su samo taktički uspesi i pored ogromnog broja vojnika upućenih u tu zemlju. Talibani zgodno izbegavaju direktne sukobe i vode gerilski rat. Meni se čini da amerikanci itekkao treba prvo da razmišljaju o onome šta i kako rade u Avganistanu. Manas će da ode baš onako i kako je i došao. Zanimljivo je i kada je američka spoljna politika u pitanju da jedine uspehe vredne pomena amerikanci ostvaruju upravo sa rusi
Preporuke:
0
0
6 utorak, 20 april 2010 21:04
Milorad
Novi start 3 najveći je spoljno politički uspeh američke administracije. Amerikanci su nekako opsednuti Kinom i okrenuti Kini iako ih Kina u zadnje vreme na svakom ogućem polju spotiče. Od klimatskih promena do situacije u Aziji i odnosima sa zemljama, finansijama. Zvuda polako ali sigurno Kina pred amerikance postavlja izazove koje ovi ne mogu ili ne smeju da prihvataju. Njihovi odnosi sa Pakistanom trenutno samo postoje zato što Pakistan i Ameriku samo vezuju pojedini zajednički interesi i ništa više. Sa Indijom situacija nije ništa bolja.Meni se čini da sve ovo što se dešava na prostoru Centralne Azije nema mnogo veze sa ponovnim ruskim uzdizanjem već sa američkim spustom. Onim kojeg oni zovu decline. Meni se čini da amerikanci pod hitno moraju da planiraju gomilu onih contigency kako bi se nosili s aonim što im se svuda u svetu već dešava. Od Iraka i haosa koji će tamo nastati njihovim odlaskom, do gubitka Avganistana i NATO pakta kao nekakvog vojnog saveza. NATO u Avganistanu neće da uštroje ni talibani ni rusi. Posao štrojenja NATO pakta odlično obavljaju sami amerikanci. Organizuje se konfrencija u Avganistanu kako bi se avganistanskoj vladi pokazala podrška saveznika. A kako stoje stvari sa podrškom običnom narodu Avganistana? Onom što u Heratu nema pijaće vode. Amerikanci i posle dešavanja u Kirgiziju ništa nisu naučili. Zato će izgleda ponovo morati da obnove lekciju. Od stare slave i arogancije se ne živi. Pogledajte samo suficite koje pravi Kina. I ništa više.
Preporuke:
0
0
7 utorak, 20 april 2010 22:17
Sinisa Stefanovic
@Nina

Thanks, but ... tell me something that I don't already know. :)
Preporuke:
0
0
8 sreda, 21 april 2010 00:52
Morpheus
There are quite a few reasons why Russia would target a country nearly 600 miles from its borders (and nearly 1,900 miles from capital to capital), though Kyrgyzstan itself is not much of a prize. The country has no economy or strategic resources to speak of and is highly dependent on all its neighbors for foodstuffs and energy. But it does have a valuable geographic location.


Interesting reasoning. That probably explains why the US, better known as THE EVIL EMPIRE has 737 military bases in more than 150 countries around the world. No doubt, all those countries border the US and have plenty of natural resources for grabs.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 21 april 2010 09:00
thinking maize
@Sokenekos. Poštovani g-dine, pročitajte knjige "Naoružani prorok" i "Staljin-politička biografija" da biste razumeli um onih koji su iscrtavali unutrašnje granice bivšeg SSSR-a. Pa se onda raspitajte ko je finansirao naoružane bandidtske grupe, marksističke provenijencije (iz tih grupa proisteklo je ono što danas zovemo Oktobarskom revolucijom), koje su krajem 19-og i početkom 20-tog veka žarile i palile na Kavkazu i između ostalog organizovale 1909 atentat na tadanjeg ruskog premijera Stolipina (u njegovo vreme Rusija je od seljačke zemlje, za manje od dve decenije postala peta industrijska sila sveta!). Pa se onda raspitajte ko je organizovao terorističku organizaciju "Narodna Volja" (preteču, kako ruskih marksista, tako i ruskih anarhista!), koja je, između ostalog, odgovorna za atentat na imperatora Aleksandra 2-og. I biće Vam jasnije zašto su neuki balkanski đaci tih istih ruskih komunista crtali unutrašnje granice počivše SFRJ. A verovatno će da Vam svane, kada na kraju pročitate "Marksizam i jezuitizam" Nikole Miloševića i "Lenjin pljačka banku" Brane Petrovića. Ne, nisam ironičan! I meni je svanulo, kada sam pročitao! Sve najbolje!
Preporuke:
0
0
10 sreda, 21 april 2010 18:26
Aleksandar
Straford kao i uvek nudi uglavnom (olo 95%) dezinformacije. To i jeste glavni posao nekog "intelligence outfit". Kakav crni "Russian resurgence"? Ovo poslednje krvoprolice u Kirgistanu su po svoj prilici organizovale, ne Rusija, vec SAD uz "proxy use" regionalne narkomafije sa kojima SAD (uglavnom CIA) kontrolisu rasturanje droge proizvedene pod budnim okom NATO u Avganistanu. Sledeci link nudi neke ubedljive dokaze u tom pravcu:

http://orientalreview.org/2010/04/18/kyrgyzstan-destined-to-become-another-narco-state/
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 22 april 2010 05:30
Sokenekos
@Aleksandar

Jasno je da je stratfor desinfo portal, ali se geografski položaj Rusije prilično tačno opisuje.

@thinking maize

Ima za nas spasa! Prvo nisam verovao pa sam vaš cenjeni komentar pročitao još jedanput. Ulepšaste mi dan! Navedenu literaturu nisam pročitao, ali ću za sigurno. Na istu temu je pisao i veliki Dostojevski u beleškama "Piščev Dnevnik" koji je iz očiglednih razloga jako teško naći (ako je uopšte i moguće). Naravno, ja sam se potrudio, i meni je od onda "svanulo" kako vi rekoste. Iste te godine (1881) kada je ubijen Aleksandar II (do tada jedan od najboljih careva Kojeg su Rusi imali), preselio se među anđele ovaj božiji poslanik ruskom narodu (i svim pravoslavnim Slovenima) 6 meseci ranije kojeg njegov narod nije poslušao, pa je prošao baš onako kako je Dostojevski i predvideo.
Mi smo isto tako samo bestijalno stavljani pred svršene činove; baš kao i ovih dana: sve što se traži od nas je da prihvatimo napisanu nam ulogu il... Elem, znam osnovne stvari na tu temu, ali držim da se u knjigama koje vi pominjete nalaze odgovori na mnoga pitanja u vezi "izvođača radova" nedela pomenituh gore. Postoje indicije da su nakon raspada SSSR-a sa "demokratskog zapada" poslati neki tajni agenti da iz arhiva raspadajuće države sklone sve krvave tragove onih koji su se "naročito istakli" u događajima koje vi pominjete, a i kasnije; Solženicin je takođe knogo toga rekao. A i u Srbiji je dovoljno samo pogledati ko je zaposeo državne arhive, i sve se samo od sebe nacrtati. Eh, da li ćemo ikada doživeti taj dan slobode? Ili cemo (avaj!) ostaviti našim naraštajima da popravljaju sve te greške? Zivi bili!
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 22 april 2010 07:54
Troglavski
Pojma oni nemaju, procitao sam knjigu (tj pola knjige) od George Friedmana vlasnika Stratfora. On kao nesto kombinuje sta ce se desavati u sledecih 100 godina (niko normalan u bilo kojoj zemlji ne pokusava da ide dalje od 20)

To nema veze s mozgom.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 22 april 2010 16:50
Aleksandar
@Sekenekos
ali se geografski položaj Rusije prilično tačno opisuje.

To jeste metoda sirenja dezinformacija, mora se ponuditi kao udica bar nesto istinito. Onda se na to nadogradjuju gluposti koje odvlace citaoca od odredjenih ideja koje nisu eliti od koristi da siroke mase shvate. Tako uz donekle tacnu pricu o Rusiji idu i bajke o tome ko je i kako podupreo kirgistansku pobunu, bez pominjanja pravih izvrsilaca SAD (uglavnom preko CIA) i regionalna narko-mafija (otprilike isti model kao sto je bilo i traje na Kosmetu).
Preporuke:
0
0
14 petak, 23 april 2010 00:53
Sokenekos
@Aleksandar

Da u pravu ste, polu-istina je gora od laži; znam ja to vrlo dobro, naročito kada je reč o stratfor i sl. u pitanju. Zato sam i odvojio žito od kukolja: geografske interesne odrednice su jedino tačno opisane. Nego me muči (i tu se slažem sa vama da Rusija verovatno nije imala direktno učešća u ovome - deluju prilično iznenađeno - mada mogu imati koristi) zašto bi ovi drugi rušili sistem koji je već radio za njih? Ovde je samo narodu kap prelila čašu, a ne sumnjam da kod ovih postoji i opsija B za tu eventualnost. Jedino ruski budući potezi ostaju zagonetka. Ako ste pak vi potpuno u pravu, onda je to samo učvršćivanje položaja na putu herojina iz Avganistana u Rusiju od kojeg je prošle godine tamo umrlo preko 35000 ljudi - prava ratna zona! Ah, što reče veliki Tolstoj: "kako da neko zna nešto što ne zna?" A ta južna granica Rusije je njihova ahilova peta. Takođe ne treba izgubiti iz vida naglo-opadajuću moć Amerike i (možda) prividnu nespremnost ostalih članica NATO-a da finansiraju besmislene avanture velikog brata. Kako god, vreme je nestrpljivo da nam da odgovore i na ovu zavrzlamu.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner